28 / 05 / 14

NOC MUZEÓW W POZNANIU

NOC MUZEÓW W POZNANIUPierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Z powodu dużego zainteresowania imprezą, zaczęto organizować podobne wydarzenia w innych miastach. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. Muzea oprócz stałych ekspozycji, oferują do zwiedzania także specjalnie przygotowane wystawy. NOC MUZEÓW W POZNANIU

17 maja już po raz 11 polskie muzea zaprosiły zwiedzających do swoich gmachów na nocne zwiedzanie. Poznaniacy w mieli okazję odwiedzić nie tylko stałe wystawy, ale także uczestniczyć w przygotowanych specjalnie na tę noc wydarzeniach: grach miejskich i historycznych, wykładach, specjalnych wystawach oraz oglądać projekcje filmów. 

 
Swoje drzwi dla zwiedzających otworzyły między innymi: Muzeum Narodowe, Muzeum Bambrów Poznańskich, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Narodowe, Galeria Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Etnograficzne i wiele, wiele innych. 

 NOC MUZEÓW W POZNANIUZespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” podczas tegorocznej Nocy Muzeów, kolejny raz, zaprezentował się w Muzeum Etnograficznym, które nierozerwalnie związane jest z działalnością Towarzystwa Ludoznawczego, założonego w Poznaniu w 1910 roku. NOC MUZEÓW W POZNANIU

Poznańscy artyści zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności folklor z okolic Krobi i Domachowa oraz tańce i przyśpiewki z Jurgowa i Kacwina. W tę wyjątkowa noc „Wielkopolanie” zatańczyli również podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich, poznańskiego święta miłośników tych niezwykłych instrumentów.

Oprócz spotkania z folklorem odwiedzający Muzeum Etnograficzne mieli możliwość między innymi przebierania się w rzeczy noszone przez prababcie, uczestniczyć w warsztatach wykonywania papierowych pamiątek, tworzenia wycinanek, a także wysłuchać baśni i bajek Oskara Kolberga.

NOC MUZEÓW W POZNANIU

Noc Muzeów w Poznaniu ponownie przyciągnęła tysiące mieszkańców miasta i regionu.

Impreza, która z roku na rok ma coraz bogatszą ofertę daje możliwość nie tylko zwiedzania wystaw czy ekspozycji za darmo i za jednym zamachem, to także okazja, by poznać działalność wielu instytucji „od kuchni”.

                                                                                                                              PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: