14 / 11 / 16

WIELKOPOLSKI BAT WE WRONKACH

Od 22-23 października 2016 roku we Wronkach odbył się III Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” Wronki 2016. Na wielkopolskiej ziemi nie mogło zabraknąć  Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”.

Ogólnopolskie Turnieje Tańców Polskich od wielu lat cieszą się coraz większą popularnością. W latach 2002-2006 Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury za sprawą Pani Jadwigi Banaś i Pana Piotra Kulki organizowała Ogólnopolskie Turnieje Tańców Polskich o „Poznańską Bamberkę”, których wszystkie edycje zakończyły się sukcesem. Po kilku latach przerwy w obecności turniejów w Wielkopolsce, Hanna i Jan Galasińscy postanowili dołożyć wszelkich starań, aby ta forma kultywowania polskich tradycji tanecznych, powróciła do naszego regionu. Dzięki ogromnemu wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora, Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor” we współpracy z Wronieckim Stowarzyszeniem Kultury oraz Wronieckim Ośrodkiem Kultury, już po raz trzeci zorganizowało turniej na absolutnie krajową skalę. Hala sportowa zamieniona została w salę balową. Przy sztucznych światłach, w pięknej scenerii, wśród licznie zgromadzonej publiczności, pary rywalizowały w polce, krakowiaku, oberku, kujawiaku i mazurze. W ogólnopolskim turnieju „Wielkopolanie” wystawili 2 pary. Hubert Gramse i Nicol Krzyżanek wywalczyli 2 miejsce w kategorii VD zaś, Tomasz Sabok-Rzepka i Weronika Lempe zajęli 4 miejsce w mistrzowskiej kategorii VA.

Wyjątkowym wydarzeniem podczas turnieju była rywalizacja w kategorii Taniec Regionalny. Wszystkie tańce, w których odbywała się konkurencja pochodziły z regionu szamotulskiego, w obszarze którego mieszczą się Wronki. W tej konkurencji „Wielkopolan” reprezentowało aż 4 pary. Na skutek kilku tygodniowych przygotowań wszystkie pary zakwalifikowały się do ścisłego finału. Po prezentacji przodka i poniewieranego sędziowie w składzie:

– Łoskawicz Jan – Sędzia Ekspert, V- ce Przewodniczący Zarządu CIOFF,

– Jadwiga Banaś – Sędzia Polskiej Sekcji CIOFF

– Piotr Kulka – Ekspert regionu Wielkopolski  

zadecydowali, iż:

– I miejsce zajęli Szymański Mikołaj i Szymaniak Adrianna

– II  miejsce Frącek Wojciech i Lempe Weronika

– III Hubert Gramse i Krzyżanek Nicol

– VI miejsce Powroziewicz Daniel i Ejysmont Kinga  

Niezwykle cieszy, iż na parkiecie poza tańcami narodowymi po raz kolejny w historii pojawiły się także tańce wielkopolskie.

Warto nadmienić iż we wronieckim turnieju bardzo dobrze zaprezentowały się także dwa inne wielkopolskie zespołu, tj. Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań” oraz Zespół Folklorystyczny „Marynia”.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: